Kompleti i përmirësimit V3 Stand Enduro Trail Jack Ultralight

€17,99EUR
Taksa e përfshirë. Transporti llogaritur në arkë.
Stoku i ulët - 3 në magazinë, gati për transport

Nëse zotëroni versionet më të vjetra të stendës "Ultralight Enduro Trail Jack Stand", mund ta përdorni këtë komplet për ta përmirësuar në versionin më të lehtë 3. Të gjitha pjesët janë të përputhshme. Me këtë komplet, ju e ulni peshën edhe më shumë në 123,5 gramë (4,3 oz), rreth 17 gramë më pak se versionet e mëparshme.

Duke hequr 17 gramë të konsiderueshme nga paraardhësi i tij, Trail Jack Stand 3.0 tani peshon vetëm 123 gram. Ky është stendati më i lehtë Trail Jack në treg. Falë ridizajnimit gjenial të mbajtësit y (zgjedhë), këmbës së folesë së shtigjeve dhe një kapëse R më të hijshme prej çeliku inox, ne kemi arritur një dizajn që është edhe më i lehtë dhe më i paketueshëm. Pjesa me e mire? Të gjitha këto ndryshime vijnë pa sakrifikuar asnjë ons funksionaliteti apo fuqie.

I krijuar me saktësi nga alumini 6061 T6 nëpërmjet teknikave të përpunimit CNC, ky version i përditësuar ruan kurorën e tij si mbajtësja më e lehtë e foleve. Lehtësia e tij e montimit dhe e çmontimit është e pashembullt dhe nuk ka nevojë të shqetësoheni për një lidhje të përhershme të këmbës—duke siguruar që pajisjet tuaja të mbeten minimale dhe të thjeshta, duke e bërë të lehtë paketimin.

Më e dobët, më e lehtë dhe e gatshme për aventurë

Dizajni i saj inteligjent siguron që këmba të futet në rrotull në rrotullën tuaj të veglës. Dhe ndërsa është më i lehtë, është ende i fuqishëm në forcë, i aftë të mbajë edhe motoçikletat më të rënda aventureske që peshojnë deri në 240 kilogramë.

Mohim përgjegjësie: Ju lutemi vini re se ngjyra blu e anodizuar e pjesëve individuale mund të ndryshojë pak.


Mos e pranoni fjalën tonë për këtë! Shikoni komentet më poshtë nga klientët e kënaqur që kanë ndarë përvojat e tyre me Standën e Trail Jack:

  • Lexoni një shkrim të detajuar nga @rtwpaul në Adventure Rider rreth Trail Jack dhe Asahi Lightools.
  • Lexoni një përmbledhje të shkëlqyer PDFMotorradmagazin Austriak 
  • Shikoni videon e Thomas Hansen nga Norvegjia që paraqet Standën e Trail Jack.
  • Shijoni një video spanjolle nga Carles Domènech në CDOM Motovlog.
  • Shikoni videon e Aussie Josh nga MVDBR Enduro që shfaq Trail Jack dhe Asahi Lightools.
  • Shikoni këtë rishikim video nga italiani Gianluca - i njohur si Bibo, i cili përdorte Trail Jack në udhëtimin e tij 20.000 km nëpër Afrikë pothuajse çdo ditë.

Zbuloni komoditetin dhe besueshmërinë e Standit Ultralight Enduro Trail Jack dhe mjeteve të tjera të Rolling Mavericks që do t'i ngrenë aventurat tuaja të kalërimit në lartësi të reja.

Video udhëzuese:

Trail Jack Stand YouTube instructional video

Manual (PDF)

Historia
Shiritat e shtigjeve kanë qenë një mjet i vjetër në botën e kalërimit të aventurës. Sidoqoftë, Standja UltraLight Enduro Trail Jack e Rolling Mavericks e çon konceptin në një nivel krejtësisht të ri, duke përfaqësuar vizionin tim për një prizë gjurmësh 2.0. Si një kalorës i etur që është mbështetur në një version shtëpiak për vite me rradhë, unë kurrë nuk i nis një aventurë shteg pa të.

Ky mjet i thjeshtë por i domosdoshëm urgjence është një ndryshim i lojës kur hasni një gomë të këputur në shteg. Ai eliminon nevojën për të kërkuar gurë ose shkopinj për të ngritur biçikletën tuaj dhe bëhet një shoqërues i domosdoshëm kur ecni në një terren pa pemë ose gurë.

Përdorni
Përdorimi i prizave të shtigjeve është një fllad. Për të hequr rrotën e pasme nga toka, filloni duke siguruar frenën e përparme me një rrip Velcro të mbështjellë rreth levës së frenave dhe mbytjes. Për ngritjen e rrotave të përparme, vendosni marshin e parë për të parandaluar rrotullimin e rrotës së pasme. Rregulloni tubat në lartësinë e dëshiruar për të ngritur një rrotë dhe për t'i siguruar ato me një kapëse pranverore.

Për të ngritur njërën prej rrotave, thjesht shtyjeni biçikletën me njërën dorë, duke e mbështetur më tej në bazën anësore në anën e kundërt. Ky veprim heq njërën rrotë nga toka, duke ju lejuar të vendosni folenë e gjurmës nën krahun ose pllakën bash, në varësi të asaj se cila rrotë duhet të ngrihet.

E mira, e keqja dhe e shëmtuara
Fluturat e shtigjeve janë mjete të pamohueshme të vlefshme, dhe unë e mbaj gjithmonë një të tillë kur shkoj në udhëtime në kamping me motor. Megjithatë, unë kam pasur dy probleme të vogla me foletë tradicionale të shtigjeve. Së pari, pesha e tyre. Shumica e stendave të shtigjeve peshojnë diku nga 250 deri në 450 gram dhe kur jeni duke hipur në Enduro ose duke nisur aventura të gjata me biçikletën tuaj plotësisht të ngarkuar, çdo gram ka rëndësi.

Së dyti, mbështetja e këmbës ose Y e foleve të shtigjeve ka tendencë të jetë e madhe. Kur ngjiten përgjithmonë në fole, ato shpesh bëhen shumë të gjata, të trasha dhe të gjera, duke e bërë të vështirë vendosjen e tyre në rrotullat standarde të veglave.

Standja UltraLight Enduro Trail Jack i Rolling Mavericks i trajton këto çështje duke ofruar një dizajn ultra të lehtë dhe kompakt. I gjithë kompleti, duke përfshirë kapësen e pranverës dhe bllokimin e rripit Velcro të frenave të përparme, peshon vetëm 140 gram. Për më tepër, ai mund të çmontohet lehtësisht për paketim të sheshtë pa mundim në rrotullën tuaj të veglave.

Duke përdorur unazat o, Trail Jack mund të montohet ose çmontohet shpejt. Kur montohen, këto unaza ofrojnë sasinë e përsosur të fërkimit për të mbajtur pjesët e ndryshme së bashku në mënyrë të sigurt. Kur çmontohet, këmba është vetëm 6 mm e lartë dhe mund të paketohet plotësisht e sheshtë.

Tubi i jashtëm, në 18 mm, është pjesa më e trashë. Mbështetja UltraLight Enduro Trail Jack i Rolling Mavericks përshtatet mirë pranë levave të gomave të mia Motion Pro T6 brenda rrotullës së veglës sime, duke zënë hapësirë ​​minimale pa shtuar peshë të konsiderueshme.Trail Jack Stand lifting BMW R80 flat tyre

Është e gjitha në detaje!
Kur bëhet fjalë për pikat më të holla, Standja UltraLight Enduro Trail Jack me të vërtetë shkëlqen! Zakonisht, rripi Velcro i përdorur për bllokimin e frenave të përparme kur ngrihet rrota e pasme është i gjerë dhe i trashë, duke rezultuar në një përvojë të madhe paketimi. Për më tepër, ai shpesh përmban Velcro të njëanshme, duke e bërë atë një detyrë të vështirë për t'u instaluar. Megjithatë, me Standën UltraLight Enduro Trail Jack, ne kemi marrë një qasje të ndryshme. Ai përdor një rrip të hollë dhe të ngushtë, 12 mm me Velcro të dyanshme, duke eliminuar nevojën për gërvishtje dhe duke siguruar një bllokim frenash pa probleme.

Të jeni të sigurt, mbështetja UltraLight Enduro Trail Jack përfshin gjithçka që ju nevojitet për të përdorur plotësisht këtë mjet, duke përfshirë një kapëse suste prej çeliku inox dhe unaza rezervë o.

Përdorime të tjera
Është interesante se kohët e fundit zbulova një përdorim shtesë emergjence për stendën e shtigjeve ndërsa paketoja biçikletën time dhe aksidentalisht u rrëzova mbi tendën time. Me fat, një nga shtyllat e tendës u thye dhe për habinë time, tubi më i hollë i stendës së shtegut doli të ishte rregullimi i përkohshëm i përsosur. Unë jam gjithmonë i etur të dëgjoj për aplikacione të tjera krijuese për stendat e shtigjeve.

Do të donim të dëgjonim se si ky mjet, ose ndonjë mjet tjetër, ju shpëtoi ditën. Mos ngurroni të ndani historinë tuaj me ne në info@rollingmavericks.com.

Tingëllon intriguese, apo jo? Megjithatë, nëse ende nuk jeni të bindur, nëse mbeten dyshime për aftësinë e saj për ta mbajtur të sigurt biçikletën tuaj nga toka, jini të sigurt se nuk jeni vetëm që pyesni veten.

Është një pyetje që më bëjnë shpesh. Por në vend që thjesht t'ju them se mundet, unë besoj t'ju tregoj provat. Në fund të fundit, të shohësh është të besosh :-)Video about Rolling Mavericks Ultralight Trail Jack Stand weight capacity

Materiali

6061 T6 alumini i anodizuar

Min. Lartësia

270 mm

Lartësia maksimale

470 mm

Pesha

123 gr

Gjatësia e paketimit

250 mm

Dia me tub të gjerë.

18 mm

Dia tub i vogël.

14 mm

Rregullimet e lartësisë së hapit

20 në 11 mm rritje

Mbajtësi Y i madhësisë së vrimës së kërkuar

13 mm (5/8) ose më e madhe

Ngritja e një rrote

Shihni sa pak përpjekje duhet për të ngritur rrotën e përparme ose të pasme nga toka.

Customer Reviews

Based on 1 review
100%
(1)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
I
Ingo_M
Light and very usefull

Great product, very light and yet reliably stable